ONS ALTIN RAPORU – 18.01.2016

Bu Hafta Ayılar mı Yoksa Boğalar mı Sevinecek?

Geçtiğimiz hafta sarı metalde boğalar bir türlü aradıklarını bulamadılar. Haftaya 1100 bölgesi üzerinde başladıktan sonra ayıların devreye girmesiyle 1071 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı fakat bu önemli destek bölgesinden alıcıların devreye girmesinden sonra 1090 bölgesi üzerine toparlanma yaşandı.
Küresel anlamda belirsizliğin arttığı dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görüyor fakat alıcıların devreye girmesi toparlanmayı kalıcı bir yükselişe döndürmeye yetmiyor. Bildiğiniz gibi ALTIN yön bulmak için ABD’den gelecek olan verileri takip ediyor. Bu hafta ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler sarı metalde beraberinde aşağıları getirebilir.
Bugün Martin Luther King nedeniyle ABD’de piyasalar kapalıydı. Ekonomik takvimde önemli bir verinin olmaması ve hacmin düşük olması ALTINın bugün sakin ilerlemesine neden oldu fakat haftanın geri kalanında bugün ki gibi sakin durmayacak sarı metal. 
Yukarıda 1105 bölgesi sonrasında 1135-1140 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında 200 günlük hareketli ortalamada 1135 bölgesi üzerinden geçiyor ve bunun sonucunda bu bölge daha da önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise sırasıyla 1070 ve 1060 bölgesinin önemli destek olduğunu söyleyebiliriz. ALTINda kısa vadede toparlanmalar yaşanabilir fakat orta ve uzun vadede bu yükselişlerin kalıcı olabilmesi için elle tutulur bir sebep şimdilik karşımıza çıkmıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.