ONS ALTIN RAPORU – 17.12.2015

ALTIN FED Sonrası Nakavt OLDU!

Eskiden ALTIN yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak talep görürdü fakat son dönemde neredeyse bu özelliğinden bir iz bile kalmadı. Sarı metal yön bulmak için gözünü ABD’ye dikti. Yani ABD’de yaşanılan gelişmeler ALTINda hareketlenmenin yaşanmasındaki en önemli faktör oldu.
Dün piyasalar tarihi bir ana tanıklık etti. Fed yaklaşık olarak 10 yıl sonra beklendiği gibi faizleri 25 baz puan arttırdı. Piyasa bu gelişmeyi zaten uzun zamandır fiyatlıyordu. Kararlar açıklandıktan sonra ve Fed başkanından gelen temkinli açıklamalar sonrasında sarı metalde yukarı yönlü hareket yaşandı fakat yine ve yeniden 1080 bölgesi bir türlü geçilemedi.
Bugün USD’nin güne kuvvetli başlaması ve ABD’de piyasaların açılmasından sonra USD alıcılarının devreye girmesi ile birlikte değerli metalde sert düşüşler yaşandı ve son 5 senedir görülmeyen 1050 seviyesi altına geri çekilme gerçekleşti. 
Önceki raporlarda hep vurgu yaptık kısa vadede kar alımları ve toparlanmalar gelebilir diye ve beklediğimiz senaryo gerçekleşti. Sarı metal 1080 bölgesi altında günlük ve sonrasında haftalık kapanışlar gerçekleşmeye başlar ise önümüzdeki dönemde boğaları karanlık günler bekliyor. ABD’den veriler beklenti üzeri gelmeye devam etmesi ve faiz artırım sürecinin devam etmesi sarı metal için güneşli günlerin çok uzakta kaldığı anlamına gelebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.