ONS ALTIN RAPORU – 17.11.2015

ALTINda Ayılar ve Boğalar Beklemede!

Fransa’da yaşanan talihsiz olaylar sonrasında ALTIN güvenli liman olarak talep gördü fakat bu talep kalıcı bir yükseliş yaşanmasına yardımcı olmadı. 1100 bölgesinden ayıların devreye girmesi ile birlikte 1076 seviyelerine geri çekilme yaşandı. 
Bugün ABD’den TÜFE verileri açıklandı. TÜFE %0.2 ile beklentide gelirken, çekirdek TÜFE de beklentide %0.2 geldi. Beklentide gelen verilerin paritelerdeki etkisi sınırlı oldu fakat sarı metal üzerindeki satış baskısından kurtulmuş değil. Yarın ABD’den FOMC tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz.
Tutanaklardan şahin tonda açıklamaların çıkması USD alıcılarının devreye girmesine neden olabilir. Bunun sonucunda ALTINda geri çekilme yaşanabilir. Aralık ayı faiz artışı seçeneğinin kuvvetli bir şekilde masada bırakılması sarı metal üzerindeki baskının devamı anlamına geliyor. Toplantıya kadar gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanmaz ise bu baskı iyice artabilir. Yukarıda 1090 ve sonrasında 1105 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1070 bölgesi son derece önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.