ONS ALTIN RAPORU – 16.11.2015

ALTINın Gözü FOMC Tutanaklarında

Paris’te düzenlenen terör saldırıları hepimizi derinden sarstı. Bugün piyasaların açılması ile birlikte yaşanan bu gelişmelerin paritelere yansıması oldu. Son dönemlerde sarı metalin güveli liman cazibesini kaybettiğinin altını çizmiştik fakat yaşanan bu talihsiz gelişmeler sonrasında ALTINda alıcılar devreye girdi ve 1098 seviyelerine yükseliş gerçekleşti.
Bu yükselişin yaşanmasının arkasında Fransa’nın Suriye’yi bombalaması da yer alıyor fakat 1098 seviyelerinden ayılar yükselişe dur dedi ve 1084 seviyesine doğru geri çekilme yaşandı. Yani yaşanan bu olayların etkisi aslında ALTIN üzerinde sınırlı oldu. Tabi sarı metalde hareketlenmelerin yaşanmasında ABD’den gelen veriler ve gelişmeler çok önemli bir rol oynuyor. Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklanacak. Açıkcası piyasanın gözü ve kulağı Çarşamba günü gelecek olan FOMC tutanaklarında olacak.
Haftaya boyunca gelecek olan verilerin beklenti üzeri gelmesi ve diğer yandan FOMC tutanaklarından şahin tonda açıklamaların çıkması sarı metalde satışları beraberinde getirebilir. Geçtiğimiz toplantıda şahin tonda açıklamalar çıkmıştı ve Aralık ayı faiz artırım seçeneği iyice artmıştı. Çarşamba günü toplantıda konuşulan konuların detaylarını yakından takip edeceğiz. Yukarıda 1100-1105 ve 1125 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1070 son derece kritik bir destek bölgesi. Her zaman belirttiğimiz gibi
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.