ONS ALTIN RAPORU – 15.12.2015

FOMC Toplantısı ALTINı da Derinden Vuracak!

Bugün ABD’den enflasyon verileri açıklandı. Beklentide gelen verilerin sarı metal üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Bugün ALTINda ayılar ve boğalar kendi köşelerinde bekleyerek yarın için güç topluyorlar. 
Yarın Fed faiz kararını açıklayacak. Son derece önemli bir gün olacağını söyleyebiliriz. Piyasa aylardır Fed’den faiz artışı bekliyor. Eylül derken Ekim geldi bu tarihlerde piyasa istediğini alamayınca gözler Aralık ayına yani yarın ki toplantıya çevrildi. Bu süre zarfı içerisinde politika yapıcılardan gelen açıklamalar ve verilerin beklenti üzeri gelmesi faiz artışı olasılığını iyice arttırdı.
Dediğimiz gibi piyasa yarın 25 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Faizlerin artırılması ilk anlamda pozitif algılanabilir fakat temkinli bir Fed ile karşılaşırsak o zaman USD üzerinde baskı oluşabilir. Aylardır zaten piyasa tarafından faiz artışı fiyatlanıyor. Bu sebeple ilk kararların açıklanması ile birlikte piyasalarda ani hareketler yaşanabilir.
Fed faiz artışını açıkladıktan sonra şahin bir tutum sergilerse o zaman vay boğaların haline. Aksi durumda ise faizlerin artırılmaması veya artırılıp güvercin tutum sergilenir ise o zaman boğalar bayram eder. Kısacası önemli hareketlenmeler yaşanacak değerli metalde. Yukarıda 1080 bölgesi ve sonrasında 1090 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1050 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor..
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.