ONS ALTIN RAPORU – 15.09.2015

ALTIN Yolculuğunu Kuzeye mi Güneye mi Yapacak?

Yaklaşık olarak son 1 haftadır ALTIN 1115-1097 bandı arasında hareketine devam ediyor. Bir türlü aradığı yükselişi yakalayamadı. Çin borsalarına sert satışların geldiği dönemde bile boğaların çok da istekli davranmadığına şahit olduk. Zaten güvenli liman olarak talep görme cazibesinde de büyük bir azalma var. 
Sarı metalin yön bulması için geriye bir tek ABD verileri ve gelişmeleri kalıyor. Bugün ABD’den çekirdek perakende satışlar ve perakende satışlar verisi açıklandı. Her iki verinin de beklentinin hafif altında  kaldığını gördük fakat Temmuz ayı kontrol grup satışlarına yukarı revizeler geldi. Yani baktığımızda rapor nette dolar için pozitif. Rapor açıklandıktan sonra sarı metalde 1103.60 seviyesine bir geri çekilme yaşandı. Değerli metal 1114 bölgesi altında kaldığı sürece alış için pek de iyimser değiliz.
Gelelim en önemli konuya. Bildiğiniz gibi Yarın FOMC üyeleri Washington’da toplantı gerçekleştirecek. Perşembe günü ise faiz kararları ve başkan Yellen’ın konuşması var. Piyasanın bir bölümü faiz artışı beklerken bir bölümü de sabit tutulmasını bekliyor. Yani piyasa ikiye ayrılmış durumda. 15 baz puanlık veya 25 baz puanlık bir faiz artışının gelmesi paritelere çok büyük hareketler getirebilir ve dolar baskısına şahit olabiliriz. Aksi bir durumda ise temkinli bir Fed ile karşılaşırsak dolar satışları yaşanabilir.
Fed’in güvercin bir tutum sergilemesi beraberinde ALTINda yükselişleri getirebilir. Boğalar da pusuda bu gelişmenin yaşanmasını bekliyor fakat belirttiğimiz gibi gerçekleşecek olan bu yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. 1170 bölgesine gerçekleşecek olan yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Faizlerin artması ile birlikte yeniden değerli metalde Güneye yolculuk başlayabilir. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.