ONS ALTIN RAPORU – 14.12.2015

ALTINın Kaderi Bu Hafta Belli Oluyor!

ALTIN yaklaşık olarak 1 aydır kendini 1100 bölgesi üzerine kendini atamadı. Ayılar bu bölgede adeta pusu kurmuş durumdalar. Bugün ise ekonomik takvimde veri yetersizliği olduğu için sarı metalde ani yön değişimleri yaşandı ama bir türlü 1080 bölgesini geçemedi.
Bu hafta ABD’den bizi son derece önemli veriler ve gelişmeler bekliyor. Dilerseniz neler var bir göz atalım;
Salı:
  • ABD’den saat 15.30’da TÜFE ve çekirdek TÜFE açıklanacak. TÜFE %0.0 beklenirken, çekirdek TÜFE %0.2 bekleniyor.

Çarşamba:
  • ABD’den saat 15.30’da konut izinleri açıklanacak. Beklenti 1.16 milyon.
  • 16.15’de ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. Kapasite kullanımı oranı %77.3 beklenirken, sanayi üretimi %0.0 bekleniyor.
  • 21.00’da FOMC kararları açıklanacak. Hemen akabinde 21.30’da Fed başkanı Yellen mikrofon başına geçecek.
Perşembe:
  • 15.30’da ABD’den Philly Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Philly Fed imalat endeksi 2.1 beklenirken, haftalık işsizlik başvuru verisinin 271 bin açıklanması bekleniyor.
Baktığımızda hafta boyunca çok önemli veriler var. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USD için pozitif olacak fakat piyasaların asıl önem vereceği gelişme tabi ki de Fed faiz kararında olacak. Piyasalar artık Fed faiz artışına hazırlanmış durumda ve uzun zamandır da fiyatlanıyor.
Faizlerin 25 baz puan artırılmasından sonra şahin tonda açıklamaların gelmesi USD için son derece pozitif olacak. Böyle bir senaryo hayata geçer ise sarı metalde aşağıları görmek zor olmasa gerek fakat Fed sembolik bir artış yapıp temkinli bir tutum sergiler ise o zaman da boğalar bayram yapar. Yani baktığımızda yatırımcılar için son derece heyecanlı bir hafta var önümüzde. 
Kısa vadede toparlanmaların gelmesi son derece normal fakat uzun vade işlem yapmak isteyen yatırımcılara diyecek bir şeyimiz var o da yükselişlerde satış denemeleri. ALTINda yukarıda 1080, 1090 ve sonrasında 1100-1105 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1060 bölgesinin son derece önemli destek olduğunu söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.