Ons ALTIN Raporu – 14.07.2015

Sarı Metal Yellen’ı Bekliyor

Yunanistan ile Kreditörler arasında ön anlaşma imzalanması Grexit olasılığının azalmasına neden oldu ve bu anlaşma ortamı ALTINın güvenli liman olarak talep görme özelliğinde azalma yaşanmasına neden oldu.
Bugün ABD’den perakden verilerinin bekleni altı kalması USD için negatif oldu ve sarı metalde 1159 seviyelerine doğru yükseliş gerçekleşti. Yükselişlerin kalıcı olabilmesi için yukarıda bulunan 1170 direnç bölgesinin tamamen geçilmesi gerekiyor. Bu bölgenin tamamen geçilmesi durumunda 1180 bölgesi karşımıza çıkacak.
Yarın  ABD’den ÜFE açıklanacak. Bununla birlikte Fed başkanı Yellen ilk yarının para politikası hakkında değerlendirmeler yapacak. Yellen’dan şahin tonda açıklamaların gelmesi sarı metalde aşağı yönlü hareketlerin devam etmesine neden olur. Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi Fed’in bu sene içerisinde kademeli olarak faiz arttıracak olması orta ve uzun vadede ALTINda aşağıların gelmesine neden olabilir. İlk olarak 1140 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkarken sonrasında 1130-1128 bölgesinin önemli destek olduğunu söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.