ONS ALTIN RAPORU – 14.01.2016

ALTINda Boğalar Tıkandı Mı?

Bu hafta sarı metalde boğalar bir türlü istediklerini elde edemediler. 1100 bölgesine gerçekleşen yükselişler ayıların sert tepkisine maruz kaldı. Zaten önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi sarı metaldeki yükselişlerin kalıcı olabilmesi için şu anki ortamda elle tutulur bir sebep yok.
Bugün ABD’den gelen verilere baktığımızda haftalık işsizlik başvuruları beklentiden kötü 284 bin, ithalat fiyatları ise beklentiden iyi %-1.2 geldi. Gelen verilerin sarı metal üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Yarın ABD’den gelecek olan perakende raporu USD için son derece önemli. Beklentiden iyi gelecek olan perakende raporu sarı metalde boğaların canını iyice sıkabilir.
ALTINda yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 1100 bölgesinin tamamen geçilmesi gerekiyor. Bu seviye üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar toparlanmanın devam etmesini destekleyebilir. Yukarıda 1140 bölgesi son derece önemi direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor ve bölge üzerinden 200 günlük hareketli ortalama geçiyor. Kısacası bu bölgenin geçilmesi pek de kolay olmayacak gibi. Büyük resme baktığımızda ise gerçekleşecek olan toparlanmaların orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.