ONS ALTIN RAPORU – 13.11.2015

ALTIN Bugün de Umduğunu Bulamadı

Ekonomik takvime baktığımızda bu hafta ABD’den gelen önemli olarak nitelendirilen veri sayısı son derece azdı. Dün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 276 bin ile beklenti aldı kaldı. Aslında hafta başından beri piyasanın gözü kulağı bugün gelecek olan perakende verilerindeydi.
Perakende satışlar beklentiden kötü %-0.3 açıklanırken, çekirdek perakende satışlar da beklentide kötü %0.2 geldi. ÜFE de beklentiden kötü %0.4. Raporun detaylarına baktığımızda da verilerde kötüleşme yaşandığını görüyoruz. Kötü veri bombardımanında sonra USD üzerinde baskı yaşanması gerekiyordu fakat beklendiği gibi olmadı. Veri sonrasında ALTINda boğalar devreye girdi fakat 1089 seviyesinden ayılar yükselişe dur dedi. Yani boğaların bir kez daha hevesi kursağında kaldı. 
Önceki raporlarda da belirtiğimiz gibi yukarıda 1100-1105 sonrasında ise 1125 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1070 bölgesi önemli destek olarak dikkat çekiyor. Önümüzdeki hafta ABD’den önemli veri ve gelişmeler var. Beklenti üzeri gelecek olan veriler ve politika yapıcılardan gelecek olan şahin tonda açıklamaların gelmesi sarı metal üzerindeki baskının önümüzdeki günlerde de devam etmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.