ONS ALTIN RAPORU – 12.11.2015

ALTINda Hayat Belirtisi Yok!

Bugün Dolar alıcılarının devreye girmesi ile birlikte ALTINda keskin bir düşüş yaşandı. Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi 1190 bölgesinden bir geri çekilme bekliyorduk ve yükselişlerin kalıcı olmamasını öngörmüştük. Beklediğimiz senaryo hayata geçti ve değerli metalde ayıların sazı eline alması ile birlikte 1073 seviyelerine geri çekilme yaşandı
Geçtiğimiz hafta Yellen’dan gelen açıklamalar ve ABD’den gelen çok iyi istihdam raporu Aralık ayı faiz artışı beklentilerini iyice arttırdı. Bunun sonucunda da USD paritelerde baskısını iyice arttırdı.
Tekrar altını çizmekte fayda var. Sarı metalde kısa vadede kar realizisayonları gelebilir fakat bu toparlanmaların kalıcı olması için elle tutulabilir bir sebep yok. Fed’in de faiz artırım sürecinde olduğunu dikkate alırsak orta ve uzun vadede yükselişlerin çok güzel satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Yukarıda 1100-1105 son derece önemli direnç bölgesi.  Aşağıda 1070 bölgesi son derece önemli bir destek. Bu bölgeden kar alımları gelebilir fakat ABD’den gelecek olan verilerin beklenti üzeri kalması ile birlikte bu bölge ayılar tarafından alınabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.