ONS ALTIN RAPORU – 12.10.2015

İşte ALTINdaki Haftalık Beklentimiz

ABD’den arka arkaya gelen zayıf veriler nedeniyle FOMC’nin faiz artırımı için aceleci davranmayacağını söyleyebiliriz. USD üzerinde baskının oluşması sarı metalde boğaların gözünü açmasına neden oldu. Boğaların 1100 bölgesinden devreye girmesi ile birlikte 1169 seviyesine kadar yükseliş yaşandı. Beklediğimiz gibi 1140 bölgesi üzerinde günlük kapanış gerçekleşmesi sarı metaldeki toparlanmayı destekledi.
Güvenli liman olarak talep görme cazibesini sarı metal son dönemlerde iyice kaybetti. Değerli metal yön bulmak için ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeleri takip ediyor. Bu hafta da ABD’den çok önemli veri var. Bu da demek oluyor ki sarı metalde bu hafta bolca harekete şahit olacağız.
Çarşamba:
  • ABD’den saat 15.30’da çekirdek perakende satışları (beklenti %-0.1), ÜFE (beklenti %-0.2) ve perakende satışlar (beklenti %0.2) açıklanacak.
Perşembe:
  • 15.30, ABD TÜFE (beklenti %-0.2), çekirdek TÜFE (beklenti %0.1), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 269 bin) açıklanacak.
  • 17.00, ABD Philly Fed imalat endeksi (beklenti -1.8) açıklanacak.
Cuma:
  • 16.15, ABD kapasite kullanım oranı (beklenti %77.4), endüstriyel üretim (beklenti %-0.2) açıklanacak.
  • 17.00, ABD öncü Michigan Üniversitesi tüketici güveni (beklenti 88.8)açıklanacak.
Gelecek olan verilerin beklenti altı kalması USD üzerindeki baskının bu hafta da devam etmesi anlamına gelebilir. Bunun soncunda ise ALTINda yükselişlere şahit olabiliriz. 1170 bölgesinin çok önemli bir direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu seviyelerden bir miktar kar alımı gelebilir fakat bu bölgenin tamamen geçilmesi yükselişin devam etmesine yardımcı olabilir. Aralık ayına kadar ABD’den gelecek olan veriler ve politika yapıcıların açıklamaları sarı metaldeki hareketlenmede belirleyici bir rol oynayacak. Bizim beklentimiz aynı herhangi bir değişiklik yok. ABD’nin faiz artırımı sürecinde olması ve bu yükselişlerin yaşanması için kalıcı bir sebep olmaması nedeniyle orta ve uzun vadede yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.