ONS ALTIN RAPORU – 12.08.2015

ALTINda Toparlanma Nereye Kadar Sürer?

Son dönemlerde ALTINda bant hareketi gerçekleşiyordu. Fakat dün USD üzerinde baskının oluşması ALTINda 1100-1105 bölgesinin geçilmesine ve yükselişlerin gerçekleşmesine neden olmuştu. Bugünde ABD 10 yıllık tahvillerin düşmesi dolar satışlarını beraberinde getirdi ve sarı metal 1122 bölgesine yükseliş gerçekleştirdi.
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi ALTINda 1220 seviyelerinden bir düşüş bekliyorduk ve senaryo beklediğimiz gibi hayata geçti. Bu düşüşün arkasında hem ABD’nin faiz artırım sürecinde olması hemde jeopolitik risklerin olmaması nedeniyle sarı metalin güvenli liman olarak talep görme cazibesinde azalma yaşanması olduğunu söyleyebiliriz.
Baktığımızda ALTIN ABD’den gelen veriler doğrultusunda yön bulmaya çalışıyor. ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalması ve USD’nin üzerinde baskı yaşanması sarı metalde yukarıların gelmesine neden olur. Kısa vadede yükselişler 1140 bölgesine kadar devam edebilir. Fakat orta ve uzun vadeye baktığımızda bu yükselişlerin kalıcı olmamasını ve satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Yarın ABD’den gelecek olan veriler son derece önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veriler beraberinde sarı metalde düşüşleri getirir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.