ONS ALTIN RAPORU – 11.01.2016

ALTINı Bu Hafta Neler Bekliyor?

2016’nın ilk haftasında küresel piyasalarda kaos ortamının hakim olması ve jeopolitik risklerin artması nedeniyle sarı metal güvenli liman olarak talep gördü ve boğaların hafta boyunca ipleri ellerinden bırakmadıklarını gördük. 1060’lı seviyelerden başlayan toparlanma 1112 seviyelerine kadar devam etti.
FOMC tutanaklarını ve istihdam raporunu geride bıraktık. İstihdam raporuna baktığımızda istihdam verisinin beklentinin çok üzerinde kaldığını gördük fakat maaşlarda aylık bazda gerileme yaşanması sarı metaldeki geri çekilmenin sınırlı olmasına neden oldu. 
Bu hafta ABD’den önemli veriler açıklanacak fakat Cuma günü gelecek olan perakende raporu USD için son derece önemli. Hafta boyunca ABD’den gelecek olan olan verilerde iyileşme yaşanması ALTINda yükselişlerin hızını kesebilir.
Bugün sarı metalde ayıların sesi duyuluyor ve 1100 bölgesi altına geri çekilme yaşandı. ALTINda yukarıda 1120 ve sonrasında 1140 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1070 ve 1060 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Kısa vadede yükselişler gelebilir fakat orta ve uzun vadede bu yükselişlerin kalıcı olması için şimdilik herhangi bir sebep yok. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.