ONS ALTIN RAPORU – 10.12.2015

ALTINda Boğaların Hiç ama Hiç Tadı Yok!

Dün USD üzerinde baskı oluşmasından sonra ALTINda alıcılar devreye girdi ve 1085 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti fakat yükselişler son dönemde olduğu gibi bir türlü kalıcı olamadı. Bugün ekonomik takvime baktığımızda sarı metalin hareket etmesi için bir tek ABD’den haftalık işsizlik başvuruları verisi vardı.
Haftalık işsizilik başvurusunda 282 bin artış yaşandı. Beklenti 266 bin yönündeydi. İşsiz sayısında artış yaşanması USD için negatif gözükse de paritelerde ve ALTINda etkisi sınırlı oldu. Yarın ABD’den gelecek olan perakende raporu USD için son derece önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veriler değerli metalde ayıları devreye sokabilir.
ALTIN 1080 bölgesi altında günlük kapanışlar yapmaya başlar ise satış baskısından kurtulması çok da kolay olmayacak. Yukarıda 1080 ve 1090 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1065 bölgesi önemli destek olarak dikkat çekiyor. Sarı metalde kısa vadede toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede Fed’in de faiz artışı sürecine girmesini hesaba katarsak ayı piyasasının hakimiyeti elinde bulundurmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.