ONS ALTIN RAPORU – 10.09.2015

ALTIN Gözünü FOMC’ye Dikti!

ALTIN yaklaşık olarak 5 ay önce 1230 bölgesine yükseldikten sonra bir türlü o yükselişini devam ettiremedi. Baktığımızda sarı metalin güvenli liman olarak talep görme cazibesinde ciddi bir azalma var son zamanlarda. Bu sebeple piyasalarda riskten kaçışın olduğu dönemlerde beklediği güvenli liman talebini göremedi ve bu dönemde boğaların çok da iştahlı davranmadığına şahit olduk.
Önceki raporumuzda da belirttiğimiz gibi boğaların ve ayıların gözü haftaya 17 Eylül’de gerçekleşecek olan FOMC kararlarında. Değerli metal yön bulmak için ABD’den gelecek olan veri ve gelişmelere odaklanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Çin borsalarına satışların gelmesi ve finansal piyasalarda kaos ortamının hakim olması nedeniyle ALTIN 1170 direnç bölgesine kadar yükseldi. Bu bölge son derece önemli bir direnç olarak çalıştı ve ayıların bu seviyeden devreye girmesi ile birlikte 1100 seviyesine kadar geri çekilme yaşandı.
Baktığımızda yükselişlerin bir türlü kalıcı olmadığına şahit olduk ve orta ve uzun vadede bu toparlanmaların kalıcı olması için şimdilik elimizde elle tutulabilir bir neden yok.
Piyasaların beklediği gibi sarı metal de FOMC kararlarını bekliyor. Toplantıdan faiz artırımı kararının çıkması ve politika yapıcılardan şahin tonda açıklamaların gelmesi ALTINda satışları beraberinde getirebilir. Aksi durumda ise temkinli bir Fed ile karşılaşılması durumunda  yukarı yönlü bir toparlanmaya şahit olabiliriz fakat gerçekleşecek bu yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Beklentimiz değişmiş değil. Orta ve uzun vadede bu toparlanmaların satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.