ONS ALTIN RAPORU – 09.11.2015

ALTINda Düşüş Devam Edecek Mi?

Geçtiğimiz hafta Fed başkanı Yellen’dan gelen şahit tonda açıklamalar ve beklentiden çok iyi gelen istihdam raporu ile birlikte USD alıcıları devreye girdi ve USD pariteler üzerindeki baskısını artırdı. Bundan nasibini değerli metal de aldı ve sarı metal 1184 seviyelerine kadar geriledi.
Bu hafta ABD’den Perşembe ve Cuma önemli veriler açıklanacak. Perşemba günü haftalık işsizlik başvuruları ve Fed başkanı Yellen’in konuşması dikkat çekiyor. Diğer yandan Cuma günü ise perakende satışlar, ÜFE ve çekirdek perakende satışlar verisi paritelere hareket getirecek. Beklenti üzeri gelecek olan veriler ve Yellen’dan şahin tonda açıklamaların devam etmesi ALTINın geri çekilmesini devam ettirebilir.
Sarı metal güvenli liman olarak talep görme cazibesini iyice kaybetti. Sadece ABD’den gelecek olan veri ve gelişmeler doğrultusunda hareket ediyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler doğrultusunda Aralık ayı faiz artırımı olasılığı iyice artmış durumda. Tabi su süre zarfına kadar yani Aralık ayı FOMC toplantısına kadar ABD’den gelecek olan verilerin ıskalanmaması gerekiyor. Kısa vadede toparlanmalar gelse de bu yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Sarı metal 1100-1105 bölgesi altında kaldığı sürece üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.