ONS ALTIN RAPORU – 09.10.2015

Şimdi ALTIN Düşecek Mi Yoksa Çıkacak Mı?

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen zayıf istihdam raporu nedeniyle ALTINda boğalar devreye girdi ve soluksuz bir yükselişe şahit olduk. İlk olarak önemli direnç bölgesi olan 1140 bölgesi geçildi ve şimdi 1150 üzerinde tutunmaya çalışıyor.
Dün FOMC tutanakları açıklandı. Eylül ayının 17’sinde düzenlenen toplantıda üyelerin konuştuğu konuların detaylarını gördük. Tutanaklara baktığımızda USD adına pozitif bir açıklama yoktu. Düşen petrol fiyatları ve değer kazanan USD nedeniyle enflasyon üzerinde baskı oluşacağına dikkat çekildi. Üyelerin temkinli olması ve piyasada Fed’in Aralık ayı faiz artışı seçeneğini öteleyeceği algısının oluşması nedeniyle sarı metalde 1170 bölgesine doğru yükseliş kademeli olarak devam edebilir.
Bu yükselişin devam etmesi için 1140 bölgesi üzerinde günlük kapanışların yaşanması gerekiyor. 1170 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Orta ve uzun vadede beklentimiz değişmiş değil. Bu yükselişlerin kalıcı olması için şimdilik önemli bir sebep yok. Bu sebeple gerçekleşecek olan bu yükselişlerin uzun vadede satış fırsatı oluşturmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.