ONS ALTIN RAPORU – 08.07.2015

ALTIN Tatile Güneye mi Gidiyor?

Yunanistan ile kreditörler arasında hala bir anlaşma çıkmaması ve Grexit’in yeniden gündeme gelmesi sarı metale olan talebin artmasına destekçi olmadı. Bu durum ALTINın güvenli liman olarak talep görme özelliğini sorgulatıyor.
Zaman zaman ABD’den gelen verilerin beklenti altı kalması ALTINda yukarı iştahının görülmesine yardımcı olmadı. Diğer yandan Fed’in faiz artırım sürecinde olması ALTIN yükselişlerinin kalıcı olmasını engelliyor. Bu sebeple ALTIN boğalarının istekli olmadıklarını söyleyebiliriz.
Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi ALTINın aşağıda bulununan önemli destekleri test etmesini bekliyoruduk. Geçtiğimiz günlerde önemli destek olan 1170 direncinin geçilmesi ve bu bölgenin altında günlük kapanışların yapılması ile beklentimizin kademeli olarak gerçekleştiğini görüyoruz. 
Bugün de sarı metal 1146 seviyesine kadar geriledi. Belirttiğimiz gibi 1140 bölgesi son derece önemli destek. Bu bölgenin geçilmesi ile 1130-1128 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkacak. Yukarıda ise öncellikle 1170 seviyesi sonrasında 1180 seviyelerine dikkat etmenizi öneriyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.