ONS ALTIN RAPORU – 07.12.2015

ALTINdaki Toparlanma Devam Edecek Mi?

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den önemli bir veri olmadığı için sarı metalin konsolide devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta değerli metalde kar alımlarının gelmesi ile birlikte 1088 seviyesine yükseliş gerçekleşti.
Son dönemlerde güvenli liman olarak talep görme cazibesinde azalma yaşayan sarı metal, yön bulmak için ABD’den gelecek olan verileri takip ediyor. Bu hafta ABD’den gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sarı metalde düşüşleri beraberinde getirebilir. Aksi senaryoda ise 1090 bölgesinin geçilmesi ile birlikte ALTINdaki toparlanma 1105 bölgesine kadar devam edebilir. 
Geçtiğimiz hafta tdi değişimi verisinin 211 bin ile beklenti üzeri gelmesi Aralık ayı faiz artırım olasılığını iyice arttırdı. Fed üyeleri 15-16 Aralık’ta faiz artışı döngüsüne başlama konusunda mutabık kalırlar ise o zaman sarı metalde ayı piyasasına şahit olabiliriz. Önceki raporlarda belirttiğimiz gibi kısa vadede kar alımlarının gelmesini bekliyoruz fakat bu toparlanmaların yükseliş trendine dönmesini beklemiyoruz. Orta ve uzun vadede yükselişlerin satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.