ONS ALTIN RAPORU – 07.09.2015

ALTINda Beklentimizi Okumadan Geçmeyin!

Geçtiğimiz hafta ABD’den istihdam raporu açıklandı. Tarım dışı istihdam verisinin beklenti altı kalması ilk başta ALTIN boğalarının gözünü açmasına neden oldu ve sarı metalde 1132 seviyelerine yükseliş gerçekleşti fakat istihdam raporunun detaylarına baktığımızda ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verilerinde iyileşmelerin görülmesi bu yükselişin kalıcı olmasına engel oldu ve ayıların devreye girmesi ile birlikte 1116.20 seviyesine bir geri çekilme yaşandı.
Çin borsalarında yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda kaos ortamının yaşanmasına neden olmuştu ve bu gibi zamanlarda JPY ve CHF güvenli liman olarak talep gördü fakat uzun zamandır güvenli liman cazibesinde azalma yaşayan sarı metalde gerçekleşen yükselişlerin kalıcı olmadığını gördük.  Son dönemlerde değerli metal yön bulmak istiyorsa ABD’den gelen veri ve gelişmelere odaklanıyor.
ALTINda son derece kritik bir döneme giriyoruz. Özellikle önümüzdeki hafta FOMC toplantısından gelecek olan kararlar hem piyasaları hem de sarı metali etkileyecek. Faizlerin artırılması ve şahin tonda açıklamaların gelmesi ALTINın güneye doğru bir yolculuğa çıkması anlamına gelebilir. Bizim beklentimiz değişmiş değil. Kısa vadede bir miktar yükselişler gelebilir ama toparlanmaların kalıcı olmasını beklemiyoruz. Orta ve uzun vadede değerli metal üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.