ONS ALTIN RAPORU – 07.01.2016

ALTIN İstihdam Raporunu Bekliyor!

Son günlerde Jeopolitik risklerin artması ve bugün de Çin borsalarına sert satışların gelmesi küresel piyasalarda tedirginliğin artmasına sebep oluyor. Piyasalardaki öngörülmezliğin bu kadar artması yatırımcıları güvenli liman arayışına itiyor ve ALTINda bu güvenli limanların başında geldiği için gördüğü bu talebi yükseliş çevirmeyi çok iyi bildi.
Son dönemde ABD’den gelen veriler boğaların hızını bir türlü kesemedi. Dün FOMC tutanaklarında faiz artışlarının nasıl olacağına yönelik bir ifadenin bulunmaması sarı metalde alıcıların devreye girmesine neden oldu. Orta Doğu’daki gerilimin de artması yükselişin önünü iyice açtı ve sarı metal 1100 bölgesi üzerine kadar yükseldi.
Bildiğiniz gibi yarın ABD’den istihdam raporu açıklanacak. Herkesin gözü ve kulağı haftanın başından beri bu raporda. İstihdam tarafında yaşanılan iyileşme Fed’in beklentilerini karşılıyor fakat burada önemli olan ortalama saatlik kazançlar. Bu veride yaşanılacak olan iyileşme USD için son derece pozitif olur ve boğaların tadı kaçabilir. Yarın ALTINda önemli fırsatlar bizleri bekliyor. 
Önceki raporumuzda 1080 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar yükselişlerin habercisi olur demiştik ve beklediğimiz hareket gerçekleşti bugün. Yukarıda 1120 ve 1140 bölgelerinin önemli direnç olduğunu belirtmekte fayda var. Aşağıda ise 1080 ve 1070 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.