ONS ALTIN RAPORU – 07 Eylül 2016

Altında Son Durum Nedir?

Dün ABD’den gelen ISM imalat dışı PMI verisinin hayal kırıklığı yaratmasından sonra USD üzerinde büyük bir baskı oluştu ve sarı metalde keskin bir yükseliş yaşandı. ABD istihdam raporunun üzerine bu verinin de beklentileri karşılayamaması nedeniyle Eylül ayı faiz artışı olasılığı iyice azaldı.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Dün yaşanılan sert hareketlenmeden sonra bugün alıcılar ve satıcılar köşelerinde dinleniyorlar. Bu haftanın geri kalan günlerinde ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmayacak. Fakat sarı metalde hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.

Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalması ve Fed’in faiz artışını ötelemesi sarı metalde boğaların yukarı arzusuna arzu katabilir. Altındaki yükselişin ne kadar kalıcı olacağını kavramak için Gümüşü’ün de hareketine bakmak gerekiyor. Yükselişin iyice moemntum kazanması için sarı metalde 1358 bölgesinin alınması gerekiyor. Bu bölgenin geçilmesinden sonra yeni direnç olarak 1375 karşımıza çıkacak. Aşağıda ise 1335, 1325 ve 1315 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.