ONS ALTIN RAPORU – 06.11.2015

ALTIN BİZDEN SORULUR!!!

ALTIN üzerindeki satış baskısı Fed başkanı Yellen’den gelen açıklamalar ile birlikte bu hafta içinde iyice arttı. Yellen, komitenin Aralık ayını hala bir seçenek olarak gördüğünü belirtti. Gelen bu açıklama ile birlikte sarı metalde ayılar devreye girdi ve 1140 bölgesi altında günlük kapanışlar yaşandı.
Bugün ise ABD’den piyasaların merakla beklediği ve ayın en önemli verisi olarak gördüğü istihdam raporu açıklandı. Tarım dışı istihdam değişimi beklentiden iyi 271 bin gelirken, ortalama saatlik kazançlar endeksi de beklentiden iyi %0.4 geldi. Yani baktığımızda son derece iyi bir istihdam raporu. Bu gelişme doğrultusunda USD alıcıları devreye girdi ve USD paritelerdeki baskısını iyice arttırdı. Gelen iyi rapor ile birlikte piyasa Aralık ayı faiz artışı beklentisini biraz daha kuvvetlendirebilir.
Gelen veriler sonrasında değerli metal 1090 bölgesi altına geriledi. Kısa vadede kar alımları gelebilir fakat Aralık ayı FOMC toplantısına kadar ABD’den gelecek olan veriler ıskalanmaz ise yükselişlerin hızı iyice kesilebilir. Önceki raporlarımızda da altını çizmiştik. Sarı metalde yükselişlerin kalıcı olmasını beklemiyorduk ve beklediğimiz gibi 1190 bölgelerinden ayıların devreye girmesi ile bu seviyelere kadar bir gerileme yaşandı. Beklentimiz hala aynı. ABD’nin faiz artırım sürecinde olduğunu hesaba katarsak sarı metalin orta ve uzun vadede güneye olan yolculuğuna devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.