ONS ALTIN RAPORU – 06.10.2015

ALTINda Boğalar Sazı Eline Aldı

ABD’den gelen zayıf istihdam raporu sonrasında ALTINda boğalar aktif bir şekilde rol almaya başladı. Bugün de sarı metaldeki toparlanmanın devam ettiğini söyleyebiliriz. Gün boyunca önemli direnç bölgesi olan 1140 bölgesi test edildi ve bu bölge büyük çabalar sonrasında geçildi. Yukarıda 1150 bölgesinin geçilmesi ile birlikte 1170 seviyesine doğru yükseliş kademeli olarak devam edebilir.
Bildiğiniz gibi ‘Sarı metal güvenli liman olarak talep gördü’ gibi bir cümleyi uzun zamandır kuramıyoruz. Değerli metalin yön bulmasında ABD’den gelen veriler ve gelişmeler aktif bir rol oynuyor. Bu hafta ise ALTIN yakından ilgilendiren bir gelişme yaşanacak. Perşembe günü ABD’den FOMC toplantısı tutanakları açıklanacak. 17 Eylül’de üyelerin konuştuğu konuların detaylarını göreceğiz. Küresel gelişmeler ve faiz artırımı süreci ile ilgili gelecek olan açıklamalar sarı metalde hareketlenmelere neden olabilir.
Kısa vadede 1140 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar ile birlikte 1170 bölgesi doğru boğalar sazı elinde tutabilir. Büyük resime baktığımızda ALTIN üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Yükselişlerin kalıcı olması için elimizde şuan bir sebep yok bu sebeple orta ve uzun vadede sarı metalin Güneye yolculuk yapmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.