ONS ALTIN RAPORU – 06.07.2015

Referandum da ALTINa Çare Olmadı

Geçtiğimiz hafta ABD’den tarım dışı istihdam değişiminin ve ortalama saatlik kazançlar verisinin beklenti altı kalması USD için negatifti. Fakat ALTIN boğalarının pek istekli olmaması nedeniyle beklenen yükselişler gerçekleşmedi. ABD verilerinin beklenti altı kaldığı dönemlerde de sarı metalde yukarı iştahının devamlılık kazanmadığını gördük.
Yunanistan ile kreditörler arasında yaşanan anlaşmazlıkların ve Grexit’in sık sık gündeme gelmesi yatırımcıları güvenli liman olarak ALTINı tercih etmelerine neden olabilirdi. Fakat aylardır süren görüşmelerde böyle bir durum hayata geçmedi. Özellikle dün Yunanistan referandumundan ‘hayır’ yanıtının çıkması sarı metalde gapli açılış yaşanmasına neden oldu. Gün içerisinde baktığımızda ise 1170 seviyesi üzerinde tutunamadığını ve altıklarının hepsini geri verdiğini gördük.
Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi 1170 seviyesinin altında gerçekleşecek olan günlük kapanışlar sarı metalde kademeli düşüşlerin devam etmesine neden olabilir. Aşağıda 1140 bölgesi önemli destek iken, yukarıda ise 1180 direncine dikkat etmenizi öneriyoruz.  
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.