ONS ALTIN RAPORU – 06.01.2016

ALTINda Toparlanma Nereye Kadar Devam Edecek?

ALTIN yeni yıla son derece istekli başladı. Boğaların devreye girmesi ile birlikte sarı metal bugün kendini 1090 bölgesi üzerine attı. Çin’den gelen verilerin beklenti altı kalması ekonomiye olan kaygıların artmasına neden oldu ve diğer yandan jeopolitik risklerin de artması ile birlikte değerli metal güvenli liman olarak talep gördü.
Bugün ise ABD’den önemli veriler açıklandı. ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentiden 257 bin gelirken,  ticaret dengesi de beklentiden iyi -42.4 milyar dolar geldi.  ISM imalat PMI ise 55.3 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Baktığımızda ABD’den gelen verilerin etkisi sarı metal üzerinde sınırlı oldu.
Akşam FOMC tutanakları açıklanacak. Aralık ayındaki toplantıda Fed faiz artırımına gitmişti. Piyasalar Fed’in kademeli anlayışını anlamaya çalışacak. Şahin tonda açıklamaların çıkması USD için pozitif olur. Sarı metal 1080 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirir ise toparlanma bir miktar daha devam edebilir.  Bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Aşağıda 1040-1045 bölgesinin geçilmesi ile birlikte yeni bir satış dalgası gelebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.