ONS ALTIN RAPORU – 05.01.2016

ALTINda Boğalar Ağır Basmaya Devam Ediyor

Suudi Arabistan ile İran arasındaki iletişimin kopma noktasına gelmesi ve Çin borsalarına sert satışların gelmesinden sonra sarı metal uzun zamandır kullanmadığı cazibesini kullandı ve güvenli liman olarak talep gördü. ALTINda boğaların devreye girmesi ile birlikte 1080 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.
Piyasada risk-off modunun olması nedeniyle XAUEUR’da alıcılar devreye girdi ve 1000 euro üzerine yükseliş gerçekleşti. Bugün de Euro Bölgesi’nden enflasyon verilerinin beklenti altı kalması XAUEUR’de euro satışlarının gelmesine neden oldu. TRY varlıklarına satışların gelmesinden sonra USDTRY’de ve GAUTRY’de yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. 
Bugün GAUTRY 103.00 bölgesi üzerine kadar yükseldi. Orta vadede yükselişlerin devam etmesi için iyimseriz. Gram altında 102.00 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Hafta boyunca ABD’den önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı istihdam raporunda olacak. Beklenti üzeri gelecek olan tdi değişimi verisi sarı metaldeki yükselişlere dur diyebilir. Aksi senaryoda ise değerli metalde yükselişler bir dönem daha devam edebilir. 1080 bölgesi üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşir ise toparlanma biraz daha devam edebilir fakat gerçekleşecek olan yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.