ONS ALTIN RAPORU – 04.01.2016

ALTIN Yeni Yıla Tempolu Başladı

Özellikle 2015’in ilk yarısından sonra sarı metal güvenli liman özelliğini kaybetmişti. 2016’nın ilk gününde ise güvenli liman olarak alıcı buldu. Suudi Arabistan’ın İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklaması piyasaları güvenli liman arayışına itti.
Yaşanan bu olay sonrasında sarı metalde alıcılar 1060 seviyelerinden devreye girdiler ve 1080 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti. ABD’den ISM imalat PMI’nda beklenti altı kalması sarı metaldeki yükselişi destekledi. Bu hafta ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veriler ayıları bir süreliğine tatile çıkartabilir.
Kısa vadede böyle toparlanmaların yaşanmasını bekliyorduk ve dediğimiz gibi de oldu. 1080 bölgesi tamamen geçilir ise toparlanma devam edebilir. Yukarıda 1090 ve sonrasında 1105 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise 1070 ve sonrasında 1060 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Orta ve uzun vadede toparlanmaların satış fırsatı olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.