ONS ALTIN Raporu – 03.11.2015

ALTIN’da Ayılar, Boğalara Acımadı

Sarı metal, üzerindeki baskıdan bir türlü kurtulamıyor. Özellikle FOMC kararları sonrası FED’in sürpriz şekilde faiz artırımı için Aralık ayını masada tuttuğunu açıklamasından sonra ALTIN’da geri çekilme dur durak bilmedi.

Bugün ise USD alıcılarının devreye girmesiyle birlikte ALTIN üzerindeki baskı iyice arttı ve son 4 haftanın en düşük seviyelerine gerileyen sarı metal, geçen hafta pek çok kez belirttiğimiz 1140 desteğini de kırmasıyla birlikte 1126 bölgesine kadar geriledi. Artık aşağıda 1100 – 1105 bölgesi önemli destek durumunda. Geri çekilmelerin devam etmesi ile birlikte bu bölgede boğalar artık ağırlığını koyabilir.

Bu hafta ABD’den gelecek çok önemli veriler var. Piyasalar özellikle tarım dışı istihdama odaklanmış durumda. Tabi ki ALTIN da gelecek olan verilerden nasibini alacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri, USD alıcılarını devreye sokup, sarı metal üzerindeki baskıyı iyice arttırabilir. Beklenti altında gelecek olan veriyle ise USD satışlarıyla birlikte ALTIN’da kısa ve orta vadede bir toparlanma gözlemleyebiliriz. Ancak FED’in faiz artırım sürecinde olması uzun vadede sarı metal üzerindeki baskıyı bizce devam ettirir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.