ONS ALTIN RAPORU – 02.11.2015

Bu veriler ALTINı Sallar!

ALTIN üzerindeki baskı son günlerde devam ediyor. Ayıların eline saz yapışmış gibi. Geçtiğimiz hafta Fed’den şahin tonda açıklamaların gelmesi boğaların hiç hoşuna gitmedi. Sarı metal bugün 1133 seviyelerine kadar geriledi. Bu satış baskısı devam edecek mi yok etmeyecek mi bu soruların cevabını bu hafta ABD’den gelecek olan veriler verecek.
Pazartesi:
  • ABD’den saat 18.00’da ISM imalat PMI açıklanacak. Beklenti 50.1.
Salı:
  • 17.00, ABD fabrika emirleri (beklenti %-0.8) açıklanacak. 
Çarşamba:
  • 16.15, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 183 bin) açıklanacak.
  • 18.00’da Fed başkanı Yellen’den açıklamalar var. Açıklamalar ile birlikte ABD ISM imalat dışı PMI  verisi de açıklanacak. 
Perşembe:
  • ABD’den saat 16.30’da haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Beklenti 263 bin. Bununla birlikte FOMC üyesi Dudley’den açıklamalar var. Öncü tarım dışı üretimi ve öncü birim istihdam maaliyeti verilerine de dikkat edelim.
Cuma:
  • 16.30, ABD tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 179 bin), işsizlik oranı (beklenti %5.1), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.2) açıklanacak. 
 
Ekonomik takvime baktığımızda ABD’den her gün birbirinden önemli veriler var fakat piyasaların gözü kulağı Cuma günü açıklanacak olan istihdam raporunda olacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler ve üyelerden gelecek olan şahin tonda açıklamaları sarı metalde boğaların (alıcıların) tadını iyice kaçırabilir. Yani değerli metalde sert düşüşler yaşanabilir. 
Aksi durumda ise beklenti altı gelecek olan veriler sarı metalde yükselişleri beraberinde getirebilir. 1140 bölgesi altında gerçekleşecek olan günlük kapanışlar satış baskısının devamı anlamına gelir. Bu bölgenin tamamen geçilmesi ile birlikte yükseliş 1170 direnç bölgesine kadar devam edebilir. Bu bölgedeki 200 günlük hareketli ortalama direncine dikkat. Beklentimizde herhangi bir değişiklik yok. Kısa vadede toparlanmalar yaşanabilir. Gerçekleşecek olan bu yükselişlerin orta ve uzun vadede satış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.