ONS ALTIN RAPORU – 02.10.2015

İstihdam Raporu Ayılara Hançeri Sapladı

Piyasaların gözü ve kulağı hafta başından beri bugün açıklanacak olan istihdam raporundaydı. Biraz önce açıklanan raporun beklenti altında kaldığını gördük. Tarım dışı istihdam değişiminde 201 binlik artış bekleniyordu fakat 141 binlik artış yaşanması USD için negatif oldu. Diğer yandan Fed’in yakından takip ettiği ortalama saatlik kazançlar verisi de beklentiden kötü %0.0 geldi. Bu gelişmeler ardından ALTINda boğalar gözünü açtı ve 1100 bölgesinden keskin bir yükseliş yaşandı. 1140 bölgesinin tamamen geçilmesi yükselişlerin devamı anlamına gelir.
Hafta başından beri sarı metal üzerinde satış baskısı vardı. Gelen bu veri ile birlikte boğalar sahneye çıktı ve keskin bir ralli yaşandı. Değerli metal yön bulmak için ABD’den gelen veri ve gelişmelere odaklanmaya devam edecek. Önceki raporlarda da belirttiğimiz gibi artık güvenli liman özelliği pek de ortaya çıkmıyor.
1140 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi 1170 bölgesi doğru kademeli yükselişin yaşanmasına neden olabilir. Dolar üzerindeki baskının bir süre devam etmesi sarı metalde yükseliş anlamına gelebilir fakat unutmayalım ki bu yükselişin kalıcı olması için şimdilik bir sebep yok. Politika yapılardan faiz artırımına yönelik şahin tonda açıklamaların gelmesi yeniden sarı metalde satışların gelmesine neden olabilir. Orta ve uzun vadede gerçekleşecek olan yükselişlerin satış fırsatı oluşturmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.