ONS ALTIN RAPORU – 02.09.2016

Son dönemde Altında ayıların hakimiyeti vardı. Önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi önemli direnç bölgeleri alınamadığı için ve Fed başkanlarından gelen açıklamalardan sonra sarı metalde geri çekilme 1303 bölgesine kadar devam etti.

Bu hafta da ABD’den önemli veriler açıklandı. Fakat piyasanın gözü ve kulağı bugün açıklanan ABD istihdam raporundaydı. Tarım dışı istihdam verisinde 151 binlik artış yaşandı. Piyasanın beklentisi 180 binlik bir artış yaşanması yönündeydi. Maaşlar verisinde yaşanılan kötüleşme sonrasında ilk esnada USD satışları geldi fakat sonrasında dolar endeksinde yaşanılan toparlanma ile USD üzerindeki baskı bir miktar hafifledi.

ALTIN ise ilk anda gelen kötü veriler sonrası 1330 bölgesine kadar spektaküler bir yükseliş gerçekleştirdi. Ancak ardından dolar endeksinin 100 günlük hareketli ortalamasına gerilemesinin ardından gelen yükseliş ile yönünü tekrar aşağı çevirdi. 1320 bölgesinde haftanın son işlem saatlerine giriş yapan sarı metalde yeniden yükselişlerin hız kazanması durumunda 1330 ve 1350 bölgeleri önemli dirençlerimiz. Fed üyelerinden gelen kötü verilere rağmen faiz artışlarına yönelik şahin tonda açıklamalar gelmeye devam eder ise 1310 ve 1300 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.