ONS ALTIN RAPORU – 01.12.2015

ALTINda Toparlanma Yükselişe Dönecek Mi?

ALTIN dün 1052 seviyelerine geriledikten kar alımları geldi ve bugün 1074 seviyelerine yükseliş gerçekleşti. Önceki raporlarda da belirttiğimiz kısa vadede böyle toparlanmalara gelebilir fakat alış denemek için hala bizce çok erken. 1080 bölgesi geçilmedikçe toparlanmanın devam etmesi için iyimser olamayacağız.
Bugün ABD’den ISM imalat PMI beklentiden kötü 48.6 geldi. Beklenti altı kalan veri USD için son derece negatif ve veri sonrasında sarı metalde toparlanma yaşanıyor. Yarın ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak sonrasında ise Fed başkanı Yellen’dan açıklamalar gelecek. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USD için pozitif olur ve ALTINdaki toparlanma yerini geri çekilmeye bırakabilir.
Önemli veriler gelecek ABD’den hafta boyunca. Özellikle piyasanın gözü ve kulağı Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak. İyi bir istihdam raporu sonrasında Aralık ayı faiz artışı beklentisi iyice artabilir ve sarı metalde sert düşüşler yaşanabilir. ALTINda yukarıda 1080 ve sonrasında 1090 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1060 ve 1040 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Kısa vadede kar alımlarının gelmesi çok normal fakat orta ve uzun vadede beklentimiz hala aynı yani yükselişlerin satış fırsatı olmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.