ONS ALTIN RAPORU – 01.07.2015

ALTIN ABD İstihdam Raporunu Bekliyor

Yaklaşık olarak son 3.5 aydır ALTIN 1230-1170 bölgesi arasında sıkışmış durumda. Son döneme baktığımızda ABD’den zaman zaman kötü verilerin gelmesi yükselişlerin kalıcı olmasına destek olmadı.
Diğer yandan Yunanistan ile kreditörler arasında herhangi bir anlaşma çıkmaması ve Grexit’in gündemin ilk sırasında yer alması sarı metalin güvenli liman talepi görerek kalıcı yükselişler gerçekleştirmesine yardımcı olabilirdi. Fakat ALTIN boğalarının isteksiz olması yukarı yönlü hareketin sınırlı olmasına neden oldu.
Bugün ise ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi açıklandı. 219 bin civarında bir rakam gelmesi bekleniyordu. Fakat veri 237 bin ile beklentiden iyi geldi. USD için pozitif bir veri oldu. Gelen veri ile birlikte sarı metalde 1170 destek bölgesi test ediliyor.
Yarın ise ABD’den tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak. Beklenti 231 bin. Çok iyi gelecek olan istihdam raporu ile birlikte ALTIN ayıları devreye girebilir. Fakat kalıcı düşüşlerin yaşanması için FOMC üyelerinden faiz artışı süreciyle ilgili güven veren açıklamaların yapması lazım. Bununla birlikte günlük kapanışların ise 1170 bölgesinin altında gerçekleşmesi gerekiyor. Bütün bu senaryoların hayata geçmesiyle birlikte altında 1140 bölgesine doğru kademeli düşüş gerçekleşebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.