Önemli Verilerin Olduğu Bir Hafta Bizleri Bekliyor

Paritelerde öngörülmezliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Baktığımızda paritelerde ani yön değişimi çok fazla yaşandı. Özellikle bu gibi dönemlerde temkinli devam etmenizi öneriyoruz. Önümüzdeki hafta ise önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor. Dilerseniz gün ve gün gelecek olan verilere göz atalım;

Pazartesi günü Asya seansında sakin bir seyir var. Euro Bölgesi’nde tatil nedeniyle bankalar kapalı olacak fakat Fransa ve İtalya gibi ülkelerin borsası açık olacak.

Türkiye’den saat 10.00’da çeyreklik işsizlik ortalamı ve bütçe dengesi açılanacak. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması TRY varlıklarına nefes aldırabilir.

Öğleden sonra saat 15.30’da ise Empire state imalat endeksi açıklanacak. Beklenti 7.00. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Beklenti altı gelecek olan veri USD için negatif olur.

Salı:

Asya seansında Avustralya’dan para politikası tutanakları, Yeni Zelanda’dan ise çeyreklik enflasyon beklentileri açıklanacak. Son derece hareketli bir Asya seansı bizleri bekliyor.

İngiltere’den saat 11.30’da TÜFE açıklanacak. Beklenti %0.5. Önceki rakama baktığımızda gelecke olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor. Brexit kaygıları nedeniyle gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBP için negatif olur. Bu saatlerde GBP paritelerinde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

15.30’da ABD’den ve Kanada’dan önemli veriler açıklanacak. ABD tarafından enflasyon ile ilgili verilerin açıklanması beklenirken, Kanada’dan imalat satışlarının açıklanması bekleniyor. Bu veriler doğrultusunda dikkatlerimizi USDCAD’de olacak.

16.15’de ABD’den kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi açıklanacak. Her iki veride de iyileşme yaşanması USD için pozitif olur.

Gün içerisinde Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Bu veri NZD için son derece önemli. Beklenti üzeri gelecek olan veri sonrasında NZDUSD’de toparlanmalar yaşanabilir.

Çarşamba:

Hareketli bir Asya seansı bizi bekliyor. İlk olarak 01.45’de Yeni Zelanda’dan ÜFE girişi açıklanacak. Önceki veri %-1.2. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması NZD alıcılarını devreye sokabilir.

Sonrasında ise 02.50’de gözler Japonya öncü büyüme verisinde olacak. Beklenti %0.1. Geçmiş veriye baktığımzıda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri JPY için pozitif olur.

04.30’da ise Avustralya’dan ücret fiyat endeksi açıklanacak. Beklenti %0.5. Geçmiş veriye baktığımzıda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklemiyor. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi sınırılı olur.

İngiltere’den saat 11.30’da önemli istihdam verileri açıklanacak. Özellikle piyasanın odak noktasında kazançlar verisinde olacak. Ortalama kazançlar endeksinde iyileşme yaşanması GBPUSD’de yükselişleri beraberinde getirebilir. GBP paritelerinde işlemi olanların bu saatlerde mutlaka ekran başına geçmesi gerekiyor.

12.00’da Euro Bölgesi’nden final TÜFE açıklanacak. Beklent %-0.2. Beklentide gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı olur.

14.30’da Türkiye’den TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki veri %7.91. Gelecek olan veride büyük bir değişim olmadığı sürece etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.30’da ABD’den ham petrol envanterleri açılanacak. Petrol fiyatları gündemin ana maddelerinden biri olduktan sonra bu verinin önemi bir kat daha arttı. Stoklardaki azalmanın devam etmesi petrol fiyatlarındaki toprlanmayı devam ettirebilir.

21.00’da ise FOMC tutanakları açıklanacak. Geçmiş toplantıda konuşulan konuların detaylarını takip edeceğiz. Geçtiğimiz toplantıda faizler sabit bırakılmıştı ve ileriye dönük bir sinyal verilmemişti. Bakalım detaylarda Fed nelerin üzerinde durmuş.

Perşembe:

Asya seansında gözler Japonya’dan gelecek olan çekirdek makine siparişleri ve Avustralya’dan gelecek olan istihdam verilerinde olacak. Özellikle Avustralya verilerinde iyileşme yaşanması AUD için pozitif olacaktır.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %0.6. Önceki rakama baktığımzıda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP alıcılarının iştahını kabartabilir.

14.30’da ECB tutanakları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda neler konuşlmuş onları takip edeceğiz. ECB’nin hayata geçirdiği politikaların etkisini görmek istediğini biliyoruz. Toplantıda konuşulan konuların detaylarını göreceğiz bu saatlerde.

15.30’da ABD Philly fed imalat endeksi açıklanacak. Beklenti 4.8. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri USD için pozitif olur.

Cuma:

15.30’da Kanada’dan TÜFE verileri ve perakende verileri açıklanacak. CAD için son derece önemli bir veri. Beklenti üzeri gelecek olan veriler USDCAD’de bize daha da aşağıları gösterebilir.

17.00’da ABD’den var olan konut satışları açıklanacak. Beklenti 5.40 milyon. Açıkcası gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisi son derece sınırlı olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.