Ocak Ayı Ham Petrol Üretim Rakamları Belli Oldu! – 10 Şubat 2017

Ham Petrol Yükselmeye Devam Eder Mi?

Bugün petrolde beklenen veriler açıklandı. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin Ocak ayındaki petrol üretimlerinin ne kadar olduğu ve ne kadar arz kısıtlaması yaptıkları belli oldu. Buna göre küresel petrol arz kısıntısı Ocak ayında Aralık 2016’ya göre günlük 1.5 milyon varil oldu. Beklenti ise Ocak 1.8 milyon arz kısıntı daha olması yönündeydi. Yani arz kısıntısı beklentisi tam olarak karşılanamadı.

EIA(Uluslararası Enerji Ajansı)’nın “Aylık Petrol Piyasası Raporu”na göre küresel petrol arzı Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre günlük 730 bin varil düşüşle 96.4 milyon varile geriledi. Aynı dönemde OPEC’in ham petrol üretimi ise, Ocak 2016’ya göre günlük 1 milyon varil azalarak 32.06 milyon varile indi.

Suudi Arabistan, Ocak’ta OPEC anlaşmasındaki taahhüdünden daha fazla petrol üretimi kısıntısına giderek dikkat çekti. OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan, günlük üretimini 9.98 milyon varil olarak gerçekleştirdi. Önceki ay üretimi günlük 10.48 milyon civarında gerçekleşmişti. OPEC’in ikinci en büyük petrol üreticisi ise Ocak ayında günlük 4.45 milyon varille Irak oldu. İran’ın Ocaktaki üretimi ise günlük 3.75 milyon varile ulaştı.

OPEC ülkelerinin üretimi kısma kararı sonrası, ocakta küresel petrol arzı bir önceki yılın aynı ayına göre günlük 730 bin varil azalarak 96.4 milyon varile geriledi. Geçen ay OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise 57.61 milyon varil olarak gerçekleşti. Geçen yıl aralık ayında OPEC dışı ülkelerin üretimi günlük 58.04 milyon varil civarındaydı. Ocak ayında Aralık 2016’ya göre, OPEC ve kartel dışı ülkelerin kısıntısı günlük 1.5 milyon varilde kaldı.

IEA tahminine göre, bu yıl OPEC dışı ülkelerin petrol arzını, üretim kısıntısı kararı da dikkate alındığında, geçen yıla kıyasla günlük ortalama 400 bin varil artırması bekleniyor. Ocak ayından itibaren OPEC günlük 1.2 milyon varil petrol kısıntısı yapmayı planlarken, OPEC üyesi olmayan ülkelerin ise kısıntıya günlük 600 bin varil katkı sağlaması kararlaştırılmıştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.