NZD/USD Paritesi Yorumu – 10.03.2016

RBNZ’den Beklediğimiz Faiz İndirimi Geldi

Yeni Zelanda Merkez Bankası bu hafta Draghi’den rol çaldı dersek yanlış olmaz herhalde. Piyasanın büyük bölümü RBNZ‘nin bu ayı pas geçmesini beklerken banka politika faizini %2.50’den %2.25’e çekerek sahne ışıklarını üzerine çekti.
Piyasaların büyük bölümü RBNZ’den bu toplantıda faiz indirimi beklemiyor dedik fakat bir önceki toplantının karar metninde RBNZ aslında faiz indirimlerinin çok yakında olduğunu net bir şekilde açığa vurmuştu. O toplantı ile ilgili raporumuzda da Mart ayı dahil RBNZ’den önümüzdeki toplantılarda faiz indirimleri yolda değerlendirmesinde bulunmuştuk.
Bu toplantıya dönelim ama öncesinde bir background verelim. 2014 içinde dört faiz artışı ile politika faizini %2.50’den %3.50’ye çıkaran RBNZ düşük enflasyon, Çin ve süt ürünleri sektöründeki problemler nedeniyle geçtiğimiz sene bu faiz artışlarının tamamını geri alarak politika faizini %2.50’ye geri indirdi. Fakat görünümde bir iyileşme yaşanmaması (hatta kötüleşme yaşandı da diyebiliriz – Çin) nedeniyle RBNZ faiz artışlarını geri almakla kalmadı, bugünkü karar ile bir önceki dibin de altına inmiş oldu.
Karar metninde RBNZ aşırı genişlemeci para politikasına rağmen global büyüme görünümünün başta Avrupa,  Çin ve diğer gelişmekte olan ülkeler nedeniyle daha kötüleştiğini, finansal piyasalardaki volatilitenin arttığını ve emtia fiyatlarının düşük devam ettiğini belirtiyor. Süt ürünleri sektörünün bir çok zorlukla karşı karşıya olduğunu fakat ekonominin turizm, göç, inşaat faaliyetleri ve gevşek para politikası tarafından destekleneceğini öngörüyor banka.
Ticaret ağırlıklı NZD endeksinin Aralık ayında tahmin edilenden %4 daha yukarıda oluğunu ve ihracat fiyatlarındaki zayıflama nedeniyle kurlarda düşüş yaşanmasının makul olacağını ifade ederken Yeni Zelanda ekonomisi için iç ve dış bazı riskler sayıyor RBNZ. Dış risk olarak başta Çin ile ilgili olmak üzere global büyüme ve finansal piyasalar risklerini gösterirken iç riskler olarak zayıflayan süt ürünleri sektörü, gerileyen enflasyon beklentileri ve konut piyasası üzerindeki baskı gösteriliyor.
Karar metinlerinde son paragraf ileriye dönük yönlendirme içerdiği için en önemli paragraftır belki de. Merkez bankalarının ileriye dönük niyetlerini anlamaya çalışırız bu son paragraftaki yönlendirmeden. Son paragrafa baktığımızda enflasyonun 2016’de yükselmesini fakat hedefe ulaşması için daha uzun bir sürenin gerektiğini belirtiyor RBNZ ve enflasyonun %3 – %1 hedefine ulaşması için daha fazla gevşemenin gerekli olabileceği şeklinde bir ileriye dönük yönlendirme veriyor. 
Yani film burada bitmedi… Enflasyon düşük, global ekonomik görünüm zayıf ve süt ürünleri sektöründeki sıkıntıların devam etmesi RBNZ’den yeni faiz indirimleri getirecektir önümüzdeki aylarda ki bu bizce yüksek bir ihtimal. Bu nedenle de NZDUSD’de özellikle de 0.70 – 0.69 bölgesine yükselişlerin uzun vadeli satış fırsatı olur görüşümüz değişmiş değil.
Kısa vadede ise görünüm bazı teknik seviyelere ve ABD verileri ile Fed’in önümüzdeki haftaki tonuna bağlı. 0.6550 bölgesi kısa vadede düşüşe oynamadan önce kırıldığını görmemiz gereken teknik destek. Bu desteğin kırılmasıyla birlikte ABD’den gelebilecek iyi veriler temel olarak da aşağı yönlü harekete momentum katar. Bu durumda sırasıyla 0.6430, 0.6350 ve 0.6240 kademeli olarak test edilebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.