NZD / USD Paritesi Yorumu – 29.07.2015

RBNZ’den Yeni Faiz İndirimleri Yolda

Geçtiğimiz hafta faiz indiren Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ’den yeni faiz indirimleri bekleniyor önümüzdeki aylarda. Piyasadaki genel beklenti en az 25 baz puanlık iki faiz indirimi ile RBNZ’nin faizleri bu sene sonuna kadar %2.50’e çekeceği yönünde. Hatta bazı kurum ve analistler daha da ileri giderek faiz indirimi döngüsünün önümüzdeki sene de devam edeceğini düşünüyor.
Fakat bu beklentilere RBNZ başkanı Wheeler’den dün gece cevap geldi. Wheeler daha fazla gevşemenin gerebileceğini kabul etmekte birlikte piyasadaki bazı beklentilerin ancak ekonominin resesyona doğru ilerlediği bir görünümle paralel olduğunu fakat şu anda böyle bir durum olmadığını söyledi. Yani belki bir belki iki faiz hamlesi daha yapabiliriz diyor Wheeler fakat faizlerde %2.50 altının görülmesi için olağanüstü şartlar gerekiyor mesajı veriyor.
Bu sene yapılan iki faiz indiriminin de desteği ile ekonominin %2.5’lik büyüme yakalama yolunda ilerlediğini söyleyen Wheeler, kurlarda daha fazla gerilemenin gerekli olduğunu ifade etti. Kurlarda daha aşağılar için ise İngiltere merkez bankası BoE ve Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırmaya başlamasının yardımcı olacağına dikkat çekti.
RBNZ’den önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimleri beklemeye devam ediyoruz. Hala bu sene sonunda faizleri %2.50 seviyesinde görme ihtimali var bizce. Fakat daha aşağılar için Wheeler’ın da ima ettiği gibi resesyon veya deflasyon gibi olağan dışı şartlara gerek var.
NZDUSD için dün söylediklerimiz hala geçerli. Son aylarda yaşanan keskin düşüşe önemli bir düzeltme gelmediğini görüyoruz ve bu tür soluksuz düşüşler her zaman düzeltme riskine açık. Ekonomik takvim baktığımızda bu düzeltmeyi tetikleyecek nedenler için bugünkü FOMC kararları ile yarınki ABD ikinci çeyrek büyüme verisi en önemli adaylar. Bu gelişmeden dolar boğalarının istediklerini bulamaması NZDUSD’de 0.70’lere kadar devam edecek düzeltme hareketini tetikleyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.