NZD / USD Paritesi Yorumu – 28.01.2016

RBNZ de Faizleri Değiştirmedi. Ama Şimdilik!

Dün akşam FOMC kararlarının ardından dikkatler hemen Yeni Zelanda’ya çevrildi. FOMC kararlarından bir saat sonra saat 22.00’de Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ para politikası kararlarını açıkladı ve beklendiği gibi politika faizi %2.50 seviyesinde sabit bırakıldı.
Geçtiğimiz sene 25 baz puanlık dört faizi indirimiyle politika faizini %3.50’den %2.50’ye çekmişti RBNZ ve karar metninde veriler mesajlar yeni faiz indirimlerinin yolda olduğunu gösteriyor. Öncelikle Aralık ayındaki karar metnine kıyasla çok daha kısa bir karar metni var karşımızda fakat yorumlar çok daha gevşek tonda.
Dikkatimizi en çok çeken değişiklik son paragrafta RBNZ’nin ileriye dönük yönlendirme yaptığı ifadelere gelmiş. Aralık toplantısında enflasyonun hedefe gitmesi için para politikasının genişlemeci kalması gerektiğini söylerken şimdi enflasyonun hedefe gitmesi için daha fazla gevşeme gerekebilir diyor RBNZ. Yani önümüzdeki aylarda politika faizinin %2.50 seviyesinde kalmayabileceği net bir şekilde deklare edilmiş.
Ayrıca ekonomik görünüm üzerinde bir çok risk olduğunu söylüyor RBNZ. Bu risklerden bahsederken özellikle Çin kaynaklı global büyüme ve finansal piyasalar riskleri, süt ürünleri fiyatları, net göç ve konut piyasası üzerindeki baskıya atıf yapıyor. Auckland konut fiyatlarındaki yükselişin yarattığı finansal istikrar risklerine de ek olarak vurgu yapılıyor.
Peki kurlarla ilgili ne düşünüyor RBNZ? Yeni Zelanda Doları’nın değer kaybettiğini fakat ihracat fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak kurlarda daha fazla düşüşün makul olduğu belirtiliyor. Yani kurlar düştü tamam ama daha fazla düşerse de daha iyi olur diyor.
Bu karar metni NZDUSD’de pek fazla yukarılarının gelmeyeceğinin veya yükselişlerin pek kalıcı olamayacağının habercisi. Mart ayındaki toplantı da dahil RBNZ’nin önümüzdeki toplantılarda faiz indirim(ler)i değerlendirdiği net bir şekilde açığa vurulmuş.
NZDUSD’de uzun vadeli trendin aşağı yönlü olmaya devam etmesini bekliyoruz. 0.60 – 0.59 bölgesi bu trende eşlik etmek isteyenler için ilk hedef. Bu bölgenin kırılması ve ekonomik görünümde herhangi bir iyileşme yaşanmaması durumunda ise bu trendde sonraki duraklar 0.55 ve 0.50 seviyeleri olabilir.
Olası yükselişlerde ise alıcıların karşısına 0.70 – 0.69 direnç bölgesi çıkacak. RBNZ güvercin tutumunu sürdürdüğü sürece bu bölgenin üzerine kalıcı bir atak ihtimali çok düşüş bizce. Yani 0.70 – 0.69 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı sunar görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.