NZD / USD Paritesi Yorumu – 27.10.2015

RBNZ İçin Bıçak Sırtında Toplantı

Borsaların satıcılı geçirdiği Asya seansında gecenin en önemli verisi Yeni Zelanda’dan. Yeni Zelanda ticaret açığı 1.22 milyar ile beklentilerden daha kötü ve son on iki ayın en yükseğinde. İhracat 3.7 milyar ile beklenti altı kalırken ithalat 4.9 ile beklentiden daha yüksek. Düşük ihracat zayıf dış talebe işaret ederken yüksek ithalat iç talebin hala sağlam olduğunu gösteriyor.
Zayıf verinin ardından 0.6750’lere kadar gerileyen NZDUSD, Avrupa seansı açılırken moral bozukluğunu üzerinden atmış gibi ve veri öncesi seviyelerine çok yakın. Ticaret dengesi önemli bir veri fakat piyasaların dikkati daha çok yarın akşam FOMC’den hemen sonra açıklanacak olan RBNZ kararlarında. 
Geçtiğimiz sene toplamda 100 baz puan faiz artıran RBNZ son üç toplantıda her birinde 25 baz puan olmak üzere toplamda 75 baz puan faiz indirdi ve gevşeme döngüsünün devam etmesi bekleniyor. Fakat piyasalar bir sonraki faiz indirimi için yarınki toplantı ile Aralık toplantısı arasında ikiye bölünmüş durumda.
10 Eylül’deki son toplantıdan bu yana gelen verilere şöyle bir dönüp baktığımızda ikinci çeyreğe ait büyüme verisinin beklentide, TÜFE’nin beklentiden daha iyi, geçtiğimiz haftayı dışarıda tutarsak süt ürünleri fiyat endeksinde de Yeni Zelanda lehine gelişmeler yaşadığını görüyoruz. Diğer yandan NZDUSD toplantıdan bu yana %6’dan fazla değer kazanmış durumda.
Yani RBNZ verilerde iyileşmeyi dikkate alarak yarını pas da geçebilir, kurlardaki yükselişin yarattığı endişe ile faiz de indirebilir. Bu da yarın RBNZ ne yaparsa yapsın NZDUSD’ye hareket getirecek anlamına geliyor. Faiz indirmesi 0.67 seviyelerine doğru bir harekete, faiz indirmemesi ise 0.70’lere doğru hareketin devamına neden olabilir. 
Fakat RBNZ’nin yarını pas geçmesi Aralık ihtimalini daha da güçlendirecek. Hem bu hem de RBNZ’nin kurlardaki yükseliş ihracatı negatif etkileyecek kaygısı NZDUSD’deki yükselişi frenleyecek. Bu nedenle bizce NZDUSD için 0.70 üzeri şimdilik çok zor ve 0.70 – 0.69 bölgesine doğru ataklar orta vadeli satış fırsatı olur.
Gün içinde ise ABD’den açıklanacak olan dayanıklı ürün siparişleri pariteye yön verecek. Aşağıda 0.6740 ilk önemli destek, sonrasında ise 0.67 destek olarak dikkat çekiyor. Yukarıda ise önce 0.68 sonra da 0.6860’lar önemli direnç seviyeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.