NZD / USD Paritesi Yorumu – 18.06.2015

RBNZ Bu Büyüme Rakamına Tepkisiz Kalmaz

Gece açıklanan Yeni Zelanda birinci çeyrek büyüme rakamı geçtiğimiz hafta RBNZ’den gelen faiz indiriminin son olmayacağını düşündürüyor. Yeni Zelanda istatistik ofisi tarafından açıklanan rakamlara göre ekonomi birinci çeyrekte sadece %0.2 büyüyebildi, yani piyasa beklentisinin ancak üçte biri kadar.
Sektörel bazda detaylara indiğimizde düşük süt üretimi nedeniyle tarım %2.3, azalan petrol ve gaz üretimi nedeniyle madencilik %7.8 gerilerken hizmetler sektörü %2.1, perakende ticareti ve konaklama sektörleri %2.4, ulaşım, ulaştırma ve ardiye sektörü %2.5 büyüdü. Yani sıkıntı tarım ve madencilik sektörlerinde.
RBNZ’nin bir sonraki para politikası toplantısı 23 Temmuz’da ve kötü büyüme verisi bankayı yeni bir faiz indirimine ikna edebilir. Hatta yılın geri kalanında birden fazla faiz indirimine gitme ihtiyacı da görebilir RBNZ. 
FOMC ve Yellen’den beklenen şahin tonda mesajlar gelmeyince 0.70 üzerine tırmanan NZDUSD’nin kuzeye yolculuğu pek uzun sürmedi ve aldıklarının tamamını büyüme verisi sonrası geri verdi. Zaten ikinci bir faiz indirimi baskısı vardı NZD üzerinde ve zayıf büyüme verisi bu baskıyı güçlendirecek gibi. NZDUSD’de yükselişlerin kalıcı olma ihtimali düşük ve kademeli olarak önce 0.68, sonra da 0.65’lere doğru düşüş trendi devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.