NZD / USD Paritesi Yorumu – 17.09.2015

Yeni Zelanda Bekleneni Veremedi

Fed kararları öncesi son Asya seansı geride kalıyor ve seansın en önemli verisi kivi ülkesi Yeni Zelanda’dan. Normal şartlarda Yeni Zelanda’dan gelen veri (büyüme) önemli bir veri fakat son yılların en önemli Fed toplantısının gölgesinde kaldığı için piyasa pek oralı olmadı.
Yeni Zelanda istatistik ofisinden gelen verilere göre ülke ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.4, yıllık bazda ise %2.4 ile beklentilerin altında büyüdü. Piyasa %0.5 büyüme  beklerken, merkez bankası RBNZ’nin ikinci çeyrekte büyüme beklentisi %0.6 seviyesindeydi. Fakat not etmekte yarar görüyoruz, beklenti altı kalsa da birinci çeyreğin iki katı kadar bir büyüme oranı yakalanmış durumda.
Detaylarda zayıf ihracat ve ulaşım sektörü beklenti altı büyüme performansının en büyük sorumlusu olarak ön plana çıkıyor. Diğer yandan süt ürünleri sektörü büyümeye destek vermiş. Yazımıza girişte de söylediğimiz gibi piyasalar bu akşama odaklanmış olduğu için Yeni Zelanda büyümenin etkisi neredeyse olmadı. Açıklanma anında NZDUSD’de yaşanan 30 pipslik düşüş kısa süre sonra geri alındı ve parite şu anda güne başladığı seviyelere çok yakın.
EURUSD, GBPUSD, AUDUSD gibi diğer majör paritelere baktığımızda da 30-40 pipslik sınırlı hareketlerin yaşandığı sakin bir Asya seansı yaşandı diyebiliriz. USDJPY ise seans başında gelen düşüş sonrası yükselişe geçerek 121.00 bölgesini test etti. Daha büyük çerçeveden baktığımızda ise USDJPY’nin 121.50 – 118.50 bölgesinde Fed kararlarını beklemeye devam ettiğini görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.