NZD / USD Paritesi Yorumu – 16.10.2015

NZDUSD’de Son Durum Ne?

Bu sene toplamda 75 baz puan indiren Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ başkanı Wheeler iki gün önce yaptığı konuşmada daha fazla gevşemenin olası olduğunu söylemişti. Bunun imalardan arındırılmış hali ‘daha fazla faiz indirebiliriz’ demek oluyor. Peki RBNZ neden faiz indiriyor? Bahane olarak iç talepteki zayıflık ve düşük enflasyonu gösteriyor banka fakat asıl nedenin Çin olduğu herkesin malumu.
Çin’deki yavaşlama Avustralya kadar olmasa da Yeni Zelanda ekonomisinde dengeleri bozan faktör. Avustralya emtia ihracatı Yeni Zelanda ise et ve süt ürünleri ihracatı ile yürüyor ve aslında Çin ekonomisinin içerisinde bulunduğu imalattan iç tüketime dayalı dönüşüm uzun vadede Yeni Zelanda’nın lehine.
Bu kadar ön bilgi yeterli herhalde… Bunların hepsini anlatmamızın nedenini anlamışsınızdır herhalde. Yeni Zelanda’dan önemli bir veri geldi gece ve öncesinde yol yapıyoruz.
RBNZ faiz indirirken düşük enflasyonu bahanelerden biri olarak gösteriyor ve gerçekten de öyle. Dün gece üçüncü çeyrek enflasyon raporu yayınlandı ve %0.4’de %0.3’e gerileme var. Piyasa beklentisinden daha yüksek, keza %0.2’lik bir beklenti vardı piyasada fakat enflasyon üzerindeki baskının üçüncü çeyrekte de sürdüğü gerçeğini ortadan kaldırmıyor.
Yani başkan Wheeler’ın da söylediği gibi RBNZ’den yeni faiz indirimleri yolda. En az 25 baz puanlık daha bir indirimle RBNZ geçtiğimiz seneki artırımları tamamen geri alacak bizce ve politika faizini %2.50’e çekecek. Daha aşağıları için ise bir şey söylemek şu anda zor. RBNZ büyük ihtimalle önce faiz indirimlerin ekonomi üzerindeki etkilerini ölçmek için bekle – gör moduna geçecek. Bir yandan içeriden gelen veriler diğer yandan Çin’de yaşananlar takip edilecek ve eğer işler daha kötüye gidiyorsa politika faizini daha fazla indirimlerle 2016’da %2.00’lere kadar çekebilir.
NZD/USD şu anda ek faiz indirimlerinin baskısı yerine Fed faiz artışı beklentilerinin ötelenmesini keyfini çıkarıyor. Bir yılda %30’a yakın değer kaybeden parite son haftalarda çok iyi bir toparlanma trendi yakalamış durumda ve bu trend önce 0.70 sonra da 0.7180’lere kadar sürebilir. Fakat daha yukarılar RBNZ’yi rahatsız edeceği için şimdilik zor görünüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.