NZD / USD Paritesi Yorumu – 11.06.2015

Bir Faiz İndirimi Daha Geldi

Faiz indirimi furyası devam ediyor. Gelişmiş ülke merkez bankaları arasında %3.50 ile en yüksek faizi veren RBNZ 25 baz puanlık indirime gitti. 
Geçtiğimiz sene dört ayrı hamle ile toplamda 100 baz puan faiz artıran banka, artışları geri sarmaya başladı. 30 Nisan’daki para politikası toplantısında iç talepteki zayıflığı ve maaş ile fiyatların hedeflenen seviyelerden uzaklaşmasını bahane göstererek para politikası duruşunu nötrden güvercine çeviren RBNZ gece politika faizini %3.50’den %3.25’e indirdiğini açıkladı.
Faiz indirimi piyasanın beklediğinden daha erken geldiğini söyleyebiliriz keza bu toplantı için piyasadaki genel beklenti RBNZ’nin politika faizini %3.50’de sabit tutacağı yönündeydi. Bankanın önce petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan toparlanmanın enflasyonda yaratacağı etkiyi görmek isteyebileceği düşünülüyordu fakat RBNZ beklemedi.
İndirimin arkasındaki neden bilindik; aşırı düşük enflasyon ve zayıflayan iç talep. Petrol fiyatlarındaki toparlanma ve süt ürünleri fiyatlarındaki gerilemenin gelirler ve talebi negatif etkileyeceği, bunun da enflasyonun hedefe ulaşmasını geciktirebileceği endişesi RBNZ’ye faiz indirimi kararı aldırmış.
Diğer yandan kurlarda son aylarda yaşanan düşüşü kabul ediyor banka fakat NZD’nin hala değerli olduğunu ve daha fazla gerilemenin makul olduğu görüşünde. 
Son olarak daha fazla gevşemenin yerinde olmasını bekliyoruz ve bu ilerde gelecek olan verilere bağlı diyor banka. Yani ileriye dönük yönlendirme net; veriler iyileşmezse indirimlere devam.
Faiz indirimi NZDUSD’yi kısa sürede 0.72 seviyelerinden 0.70’lere gönderdi. Zaman zaman toparlanmalar göreceğiz fakat yeni gevşeme beklentileri nedeniyle kalıcı olma ihtimali düşük. İlk aşamada 0.68’ler sonrasında ise kademeli olarak 0.65’lere kadar gerileme yaşanabilir. Yani toparlanmalar orta vadeli satış fırsatı olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.