NZD / USD Paritesi Yorumu – 10.12.2015

RBNZ İndirdi, NZDUSD Uçtu!

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ’den dün akşam beklenen faiz indirimi geldi. RBNZ politika faizini %2.75’den %2.50’e indirdi ve böylece geçtiğimiz seneki 100 baz puanlık artışın tamamını geri çekmiş oldu.
Faiz indirimi zaten bekleniyordu fakat asıl merak edilen bankanın ileriye dönük yapacağı yönlendirmeydi. Önceki karar metinlerinde politika faizinde daha fazla indirim olası diyen RBNZ şimdi ise mevcut faiz oranlarıyla enflasyon hedefine ulaşmayı bekliyoruz fakat gerekirse daha fazla faiz indirimi yapabiliriz diyor.
Yani bu faiz indirimi döngüsünü bitirdik, indirimlerin etkisini değerlendirmek için bekleyip göreceğiz ve gerek görürsek tekrar faiz indirebiliriz modunda RBNZ. Tıpkı Avustralya merkez bankası RBA gibi. Dünkü raporumuzda dikkat çektiğimiz gibi RBNZ’nin geçtiğimiz sene yaptığı 100 baz puanlık faiz artışlarının tamamını geri alması zaten bekleniyordu ve dün akşamki hamle ile bu süreç tamamlanmış oldu. Şimdi önümüzdeki bir kaç boyunca gelecek olan enflasyon, istihdam ve büyüme verileri yakından takip edilecek ve iyileşme bekleyecek RBNZ.
Yine dün dikkat çektiğimiz gibi faiz indirimi eşittir NZDUSD satışı düz mantığıyla hareket edenlerin pek aradığını bulamadığı bir tablo gördük. Hem kar alımları hem NZDUSD’nin ileriye dönük net bir faiz indirimi sinyali vermemesi nedeniyle ilk anda 0.66 seviyelerine yaşanan düşüş sonrası 0.6780’lere kadar hızlı bir ralli yaşandı.
0.6780 en yakın direnç ve RBNZ’deki retorik değişikliği nedeniyle kar alımları biraz daha NZDUSD’yi yukarı itebilir. Doların da son günlerde baskı altında olması yukarı yönlü hareketi destekliyor. 0.6780 direncinin aşılmasıyla bir sonraki durak 0.69’lar olur. Daha sonrasında ise çok daha önemli dirençler olarak 0.70 ve 0.71 seviyeleri var. 
Tabi NZDUSD’de yukarılardan bahsederken başkan Wheeler’dan gelen bir yorumu gözümüzden kaçırmayalım. Dün akşamki faiz indirimi için kurlarda son toplantıdan bu yana yaşanan yükselişi de neden olarak göstermişti Wheeler. Yani RBNZ kurların yükselmesini istemiyor ve NZDUSD’deki yükselişin rahatsız edici seviyelere gelmesi sözlü ve politika hamlelerini de peşinden getirebilir. 
AUDUSD için 0.80 – 0.75 kırmızı bölge diyoruz hep. NZDUSD için ise 0.70 üzeri kritik seviyeler ve bu seviyelere doğru yükselişler RBNZ’den müdahaleler getirebilir. Bu nedenle kısa vadede yakalanan momentumla alışlara eşlik etmekle birlikte 0.71 – 0.70 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.