NZD / USD Paritesi Yorumu – 09.12.2015

RBNZ Toplantısı ve NZDUSD

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ para politikası kararları bu akşam 22.00’da geliyor. Kararların açıklanmasından beş dakika sonra başkan Wheeler basın toplantısı düzenleyecek.
Tıpkı Fed gibi RBNZ de yılda sekiz kez toplanıyor fakat Fed’in aksine RBNZ’nin faiz artırması değil faizleri indirmesi bekleniyor bu toplantısında. Geçtiğimiz sene her şey yolunda diyerek 100 baz puan faiz artıran RBNZ bu artışların 75 baz puanını geri aldı ve bugünkü toplantıda da 25 baz puanlık indirimle 2014’deki artışların tamamını geri çekmesi bekleniyor.
Faiz indirimi için ise neden bulmak zor değil. Öncelikle son toplantıda net bir şekilde enflasyonu hedefe uydurmak için politika faizinde daha fazla indirim olası diyerek niyetini zaten belli etmişti RBNZ. O toplantıdan bu yana gelen veriler de tatmin edici bir iyileşme yok diyor.
NZDUSD’nin vereceği tepki ise beklendiği gibi olmayabilir. Faiz indirimi düz mantık NZDUSD’de satışları getirir düşüncesinde olanlar en son RBNZ faiz indiriminde pek de aradığını bulamadı. Yine piyasanın büyük bölümü tarafından beklenen bir faiz indirimiydi ve ilk anda NZDUSD’de yaşanan düşüş sonrasında parite bir kaç hafta içinde 0.6250’lerden 0.6880’lere kadar tırmandı.
Bu akşam da kararların açıklanmasıyla birlikte ilk anda gelecek olan düşüşün devamı gelmeyebilir. Faiz indirimi büyük oranda fiyatlara girmiş durumda zaten ve ilk anda momentum satışları sonrası tekrar denge bulabilir NZDUSD.
Fakat tabi kararlardan beş dakika sonra başlayacak olan basın toplantısında başkan Wheeler’in söyleyecekleri çok önemli. Eğer ileriye dönük enflasyon ve büyüme ile ilgili kötümser bir tablo çizerse bu 2016’da yeni faiz indirimleri yolda algısıyla düşüşü daha da derinleştirebilir.
Kararlar öncesi 0.67 ilk önemli direnç. Eğer RBNZ bugün olur da faiz indirmeyerek piyasaya bir sürpriz yaparsa bu direnç geçilebilir ve 0.6770’lere doğru bir hamle gelebilir. 0.6600 ise ilk önemli destek, bu bölgenin geçilmesi durumunda ise 0.6540 bölgesi destek görevi görebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.