Morgan Stanley Petrol Fiyatlarından Ne Bekliyor? – 22 Mart 2017

Morgan Stanley'in Petrol Tahmini

Ünlü yatırım bankalarından Morgan Stanley petrol fiyatlarında kademeli olarak yükseliş bekliyor. Petrolde yaşanan geri çekilmeyi kısa vadeli olarak gören MS, Brent petrol fiyatlarının yıl sonunda 62.5 dolara kadar yükseleceğini öngörüyor.

Morgan Stanley petrol talebinin güçlü kalmaya devam etmesiyle birlikte stoklarda da azalış yaşanmasının etkisiyle ham petrolün de bu yıl 60 dolar seviyelerine gelmesini bekliyor.

2018 sonunda brent petrolün varil başına fiyatının yine 62.5 dolar seviyelerinde kalmasını tahmin eden MS 2019/2020 yıllarında ise fiyatların 70-75 dolar arasına kadar yükselmesini bekliyor. Tabi ki şuan petrol fiyatlarında böyle bir yükselişin önündeki en önemli risklerden biri OPEC’in üretimi kısma anlaşmasını devamlığı ve yükselen petrol fiyatlarıyla ABD’de yeniden aktif olan sondaj kuyuları.

Morgan Stanley bu konudaki beklentilerini de OPEC’in disiplinli şekilde arz kesintilerine devam edeceğini ve ABD’deki kaya gazı üreticilerinin üretimi çok artırmayacağı şeklinde belirtiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.