Moody’s in Türkiye Uyarısı

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’de yaşanan son siyasi gelişmelerin ardından ” Türkiye’deki siyasi belirsizliğin tekrar artması Türkiye’nin kredi notu için negatif olur. Siyasi belirsizliğin artması Türkiye’nin cari açığı finanse etmek için dış sermayeye son derece bağımlı olduğu bir dönemde yatırımcı güvenini zayıflatabilir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Siyasi belirsizlik, büyüme görünümünü güçlendirecek ve Türkiye’nin dış kırılganlıklarını azaltacak reformlar sürecinin gecikmesine sebep olabileceğine dikkat çekti Moody’s. Yarın S&P’nin not değerlendirmesini takip edeceğiz. Genel beklenti S&P’nin kredi notu ve görünümde değişiklik olmayacağı yönünde.

Diğer yandan akşam saatlerinde mikrofon başına geçen Fed üyesi Bullard, faiz artış süreci ile ilgili piyasanın ve Fed’in beklentileri arasında oldukça fazla fark olduğunu söyledi. Son gelen verilerin ve ileriye yönelik tahminlerin neticesinde ABD ekonomisinin %2 seviyesi altında bir büyüme performansı sergilemeye devam edeceğini düşündüğünü sözlerine ekleyen Bullard, güçlü doların etkilerinin azalmaya başladığına dikkat çekti. Çekirdek enflasyonda “bir şekilde” iyileşme yaşandığını ve Fed’in hala elinde gerektiği zaman harekete geçecek cephanesi olduğunu belirtti.

Bullard şahin olarak bildiğimiz bir üye ve bu sene FOMC’de oy hakkı bulunuyor kendisinin. Yarın ise haftanın son günü artık bütün dikkatler tarım dışı istihdam değişimi ve özellikle ortalama saatlik kazançlarda olacak. Maaşlarda artış yaşanması Fed’in Haziran ayına yeşil ışık yakma ihtimallerini güçlendirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.