Moody’s den TR Notuna İlişkin Açıklamalar

TCMB Beklenmedik Şekilde Faiz Koridorunun Üst Bandında da İndirime Gitti. Moody’s İse Pazartesi Not Artırımı Yok Dedi.

Merkez bankası bugün açıkladığı PPK kararlarında bir sürpriz yaparak faiz koridorunda hem yukarıdan hem aşağıdan indirime gitti. Bandın altında indirim beklenirken, TCMB hem aşağıdan hem yukarıdan 25 puanlık indirime gitti. 

Bu beklenmedik faiz indirimiyle USDTRY alışları geldi ve USDTRY bir hafta sonra tekrar 1.77 seviyesini gördü. Merkezden kararlar açıklanmadan hemen önce Moody’s’in Pazartesi günü Türkiye üzerine konferans düzenleyeceğini açıklaması ve iyimser yorumlarda bulunması yeni bir not artırımı geliyor sevinci yaratmış ve USDTRY’deki tırmanışa karşı fren olmuştu.

Fakat Moody’s öğleden sonra da açıklamalara devam etti ve Pazartesi günü ülke notuyla değil şirket tahvilleri ile ilgili değerlendirme yapacağız dedi. Yani Pazartesi not artırımı gelmeyecek. Moody’s’den gelen bu düzeltme sonrası artık USDTRY’nin daha yukarıları zorlaması önünde bir engel kalmadı görüşündeyiz.

Önümüzdeki günlerde 1.7750 direncinin aşılmasıyla 1.79 seviyelerinin test edilmesini bekliyoruz. Yani kısa vadede TRY için görünüm pek olumlu değil. Satış değil gevşemelerde alış yapmak önümüzdeki günlerde daha uygun bir strateji olacaktır.

Hem Moody’s hem de TCMB’den gelen açıklamalar önümüzdeki günlerde TRY’yi etkileyebilecek en önemli faktörler olarak görünüyor. Bunun yanında global iştahtaki değişmeler de TRY’yi etkileyecektir. Gelişmelerden anında haberdar olmak için DövizDestek’i takip etmeye devam edin.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.